Utrata mocy. Jaki rodzaj łańcucha wybrać ? O-ring (lub inny zabezpieczony uszczelkami, x-ring) czy może zwykły ?

Jaka jest różnica w wadze pomiędzy dwoma rodzajami łańcucha?
Łańcuch Regina 520-RX3 (nie zabezpieczony uszczelkami) waży 1.83 kg. Regina 520-ORN (łańcuch typu o-ring) waży 1.92kg. Różnica wynosi 0.09 kg. Różnice w wadze porównać można do 3 cm Coli na dnie puszki lub jednej pary majtek. Co z siłą bezwładności? Pojedyncza kostka na tylnej oponie posiada większą siłę bezwładności niż 0.09 kg wagi łańcucha do czego dochodzi jeszcze różnica w wadze pomiędzy oponami różnych marek o tych samych rozmiarach (różnica w wadze czasami przekracza nawet 1kg). Ktokolwiek twierdzi że czuje różnice w jeździe pomiędzy dwoma rodzajami łańcucha, powinien się zastanowić nad jazdą bez majtek…

Jak łańcuch typu O-ring wpływa na utratę mocy?
Są dwa sposoby rozstrzygnięcie tej kwestii. Pierwszy to kierowanie się zasłyszanymi radami typu “czuje różnicę mocy” lub “nie powinno się zakładać łańcucha typu o-ring do motocykli o mniejszej pojemności”. Drugi sposób to obiektywne zmierzenie różnicy w mocy. Popatrzmy na dane:

utrata-mocy-o-ring

Podsumowanie:
Co możemy stwierdzić patrząc na powyższe dane? Biorąc pod uwagę jazdę po torze ze średnią prędkością 48km/h, możemy stwierdzić że średnia strata na mocy (używając łańcucha typu o-ring) wynosi 1/50 konia mechanicznego. Zakładając ze aktualne motory 250F podczas wyścigu generują ok 42 koni mechanicznych na poziomie morza, 1/50 konia mechanicznego równa się zmianie mocy o 0.05%. Aby spojrzeć na to z perspektywy, weźmy pod uwagę ze silnik traci na mocy 3.2% na każde wzniesienie o 304m. Wcześniej wspomniana zmiana o 0.05% miałaby miejsce przy wzniesieniu się o 4.5m. Kolejne porównanie. Moc silnika tracona jest o 0.4% co każdy wzrost temperatury o ok 0.5 stopnia Celsjusza. Biorąc to pod uwagę, utrata mocy o 0.05% nastąpi przy zmianie temperatury o 1/10 z ok 0.5 stopnia Celsjusza.

Patrząc na przytoczone dane można stwierdzić ze odczucie różnicy mocy związane ze wzniesieniem o 4.5m lub zmiana temperatury o 1/10 z 0.5 stopnia Celsjusza jest praktycznie niemożliwe. Tak samo odczucie różnicy w mocy silnika podczas jazdy na łańcuchu typu o-ring w porównaniu do jazdy na łańcuchu zwykłym (nie zabezpieczonym uszczelkami) jest praktycznie niemożliwe.

Który łańcuch powinien znaleźć się na twoim motorze?
Na podstawie powyższych danych, pokazujących że waga oraz utrata mocy nie maja znaczenia, jedynym aspektem który powinieneś brać pod uwagę przy wyborze łańcucha jest czysta ekonomia.

To ile wydasz na łańcuch w sezonie uwarunkowane jest dwoma czynnikami:
1. Teren po którym jeździsz
2. Ilość godzin wyjeżdżonych w sezonie

Jeżeli jeździsz głownie po drogach asfaltowych to łańcuch typu o-ring nie wytrzyma znacznie dłużej niż łańcuch zwykły (niezabezpieczony uszczelkami) Dla motoru o pojemności 450 jest to całkowity dystans pomiędzy 8000km a 24000km. Jeżeli jeździsz w terenie mokrym, błotnistym (offroad), zwykły łańcuch wytrzyma około 4 motogodzin w porównaniu do 40 motogodzin dla łańcucha typu o-ring. W warunkach suchych, piaskowych, rzycie zwykłego łańcucha waha się od 10 do 30 motogodzin w porównaniu dla łańcucha typu o-ring jest to pomiędzy 100 a 200 motogodzin

Podsumowanie:

Jeżeli jeździsz po drogach asfaltowych to spokojnie możesz używać łańcucha zwykłego (nie zabezpieczonego uszczelkami). Jeżeli jeździsz Enduro lub Motocross, powinieneś wybrać łańcuch typu o-ring (lub każdy inny zabezpieczony uszczelkami, x-ring). Kolejną zaletą przy jeździe na łańcuchu typu o-ring (enduro, motocross) jest rzadsza konieczność regulacji naciągu łańcucha co najprawdopodobniej zaowocuje mniejszym zużyciem zębatek.

Autor danych oraz tekstu: Greg Burns, Mechanical Engineer, Dirt Tricks Inc.
Tłumaczenie: DirtArena.pl

Krótki adres URL: http://motocross.dirtarena.pl/?p=2193

Nadchodzące wydarzenia

  • Events are coming soon, stay tuned!

ANKIETA

Motocykle jakiej marki uważasz za najbardziej niezawodne?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...
Copyright © DIRT ARENA™ Wszelkie pozostałe znaki towarowe i nazwy firm, zamieszczone w matriałach publikowanych należą do ich właścicieli. Znajdź nas w Google+