Nitro Circus Live w POLSCE – relacja – Stadion Narodowy 14.12.2013

Nitro Circus Live w POLSCE – Stadion Narodowy 14.12.2013

Nitro Circus Live w POLSCE – Stadion Narodowy 14.12.2013

Od poznańskiej edycji Red Bull X-Fighters miną wkrótce trzy lata. Osobiście traktuję to wydarzenie dosyć przełomowo, ponieważ to wtedy zobaczyłam na czym polega FMX. Zakochałam się w dźwięku silnika, zapachu spalin, zawodnicy stali się dla mnie tytanami a wszystkie te czynniki spowodowały, że moje życie przewróciło się do góry nogami. To wtedy też zaczęło nurtować mnie pytanie: gdzie biegnie granica między odwagą a idiotyzmem? Niekwestionowanym mistrzem zacierania tej granicy jest Travis Pastrana. Od lat wiadomo, że nie zalicza się on do ludzi, którzy mają równo pod sufitem, oraz że ma on niesamowitą zdolność do gromadzenia wokół siebie ludzi skrajnie niepoczytalnych. Pewnego dnia Travis obudził się i postanowił, że ostatni przystanek europejskiego tournée Nitro Circus Live odbędzie się na naszej polskiej ziemi. Ba, na Stadionie Narodowym.

14 grudnia o godzinie 18:00 nad Stadionem Narodowym w Warszawie rozbrzmiało jedno imię: Travis. Po raz pierwszy Polska ugościła w swoich skromnych progach całą bandę skateboarderów, riderów FMX i BMX pod przywództwem gościa, który swego czasu wpadł na pomysł wyskoczenia z samolotu bez spadochronu. Pozostali członkowie Nitro Circus nie pozostają mu dłużni. Skaczą nie tylko na rowerach czy motorach, ale też w wannach, samochodzikach Barbie, wózkach sklepowych…

Jednym z większych zaskoczeń tego wieczoru był Aaron „Wheelz” Fotheringham. Ten 22-latek od dziecka jeździ na wózku inwalidzkim. Od innych osób niepełnosprawnych odróżnia go to, że ze swojego wózka zrobił narzędzie do freestyle’u. Odkrył, że może wykonywać na nim tricki równie widowiskowe co na deskorolce. Wiecznie uśmiechnięty Aaron jest inspiracją dla wielu osób poszkodowanych przez los. Pokazuje jak z rzeczy powszechnie uważanej za życiowe przekleństwo można zrobić dar i atut. Jest dowodem na to, że nie trzeba mieć sprawnych wszystkich kończyn, żeby wykonać backflip’a z 13-metrowej rampy. To, że do takiego wyczynu musi brakować piątej klepki, to już zupełnie inna kwestia.

Podczas tego przystanku Nitro Circus Live pod polską banderą wystąpiło najbardziej freestyle’owe rodzeństwo Kraju nad Wisłą: Szymon i Dawid Godziek. Bracia zdradzili mi w wywiadzie, że jest to dla nich niesamowite wyróżnienie, ale moim zdaniem wpasowali się w rodzinę Nitro Circus jak ulał. Pokazali Amerykanom, że Polacy doskonale wiedzą co się robi z rowerem i jakie znaczenie niesie ze sobą słowo „freestyle”.
Całe show opatrzone było licznymi efektami wizualnymi oraz muzycznymi, a jedynym zakłóceniem tej niezapomnianej atmosfery była paraliżująca temperatura ujemna. Pozdrawiam wszystkich zakatarzonych oraz dziękuję zawodnikom z Kalifornii i Australii za robienie dobrej miny do złej gry!

Trudno znaleźć osobę, na której cyrk Travisa Pastrany nie zrobiłby wrażenia. Są ludzie, którzy go nie rozumieją. Są tacy, którzy uważają za skończonego kretyna. Wszyscy jednak pod koniec show zbierają szczęki z podłogi starając się opanować swoje szybkie tętna. Wszyscy członkowie NC dostarczają nam emocji, których w naszych statecznych, codziennych życiach jest tyle co kot napłakał. Travis i jego ludzie przekraczają granicę nie tylko normalności, ale też ogólnie rozumianego freestyle’u. Na zawodach FMX, BMX czy skateboard zawodnicy starają się wykonać efektowne ewolucje, trzymając się jednak pewnych wytycznych. Ich tricki powinny być jak najdokładniejsze technicznie. Nitro Circus ma w nosie wytyczne. Nie dbają o poprawne lądowania ani o oceny sędziów. Ich celem jest trzymanie widza w przekonaniu, że zaraz będzie świadkiem jakiegoś tragicznego wypadku. Jakimś cudem, wbrew wszelkim prawom fizyki, zawsze wychodzą z tego cało zostawiając nas z mini zawałem serca. Właśnie za ten sadyzm tak bardzo ich kochamy.

Tekst / wywiady: Anna Tomaszewska
Zdjęcia / video: Paweł Chabałowski

Krótki adres URL: http://motocross.dirtarena.pl/?p=7223

Nadchodzące wydarzenia

  • Events are coming soon, stay tuned!

ANKIETA

Moja ulubiona marka opon to:

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...
sezon MXGP 2015 - oglądaj NA ŻYWO
Promocja imprez Motocross
sezon MXGP 2015 - oglądaj NA ŻYWO
Copyright © DIRT ARENA™ Wszelkie pozostałe znaki towarowe i nazwy firm, zamieszczone w matriałach publikowanych należą do ich właścicieli. Znajdź nas w Google+